Welcome to JSC 'UAPF’ website
Almaty Address: Almaly district, st. Shevchenko, 80
x

Chose branch:

  • Abai
  • Abai (village)
  • Aiteke bi
  • Aqqol
  • Aqqystau
  • Aqmol v.
  • Aqsai
  • Aqsu
  • Aqsu (village)
  • Aqsu-Ayuly
  • Aqsuat
  • Aktau
  • Aqtobe
  • Aktogay (village)
  • Aktogay (station)
  • Alga
  • Almaty
  • Altai
  • Aral
  • Arqalyk
  • Arshaly
  • Arys
  • Astana
  • Astrakhanka
  • Atakent
  • Atbassar
  • Atyrau
  • Auliyekol
  • Ayagoz
  • Ayet
  • B.Momyshuly
  • Balpyk bi
  • Balkhash
  • Bayanaul
  • Beyneu
  • Besqaragai
  • Borovskoi
  • Borodulikha
  • Bulayevo
  • Glubokoye
  • Derzhavinsk
  • Yereymentau
  • Yessyk
  • Yessil
  • Zhaqsy
  • Zhalagash
  • Zhanaarqa
  • Zhanakorgan
  • Zhanaozen
  • Zhanatas
  • Zhangala
  • Zhanibek
  • Zhansugurov
  • Zharkent
  • Zhezkazgan
  • Zhelezinka
  • Zhetysai
  • Zhitiqara
  • Zhosaly
  • Zhympity
  • Zaissan
  • Zerenda
  • Inder
  • Qazygurt
  • Qalbatau
  • Kandyagash
  • Qarabalyk
  • Qarabulaq
  • Qaraganda
  • Qarazhal
  • Qarasu
  • Qaratau
  • Qaratobe
  • Karauylkeldy
  • Qarqaraly
  • Kaskelen
  • Qassym Kaissenov
  • Kegen
  • Kentau
  • Kobda
  • Kokpekty
  • Kokshetau
  • Konayev
  • Qordai
  • Qostanai
  • Qulan
  • Kulsary
  • Kurchatov
  • Kurshim
  • Qyzylorda
  • Kurmangazy
  • Lenger
  • Lisakovsk
  • Maqat
  • Makinsk
  • Mangystau
  • Martuk
  • Makhambet
  • Merki
  • Miyaly
  • Novoishimskoye
  • Nura
  • Osakarovka
  • Otegen batyr
  • Pavlodar
  • Petropavlovsk
  • Presnovka
  • Ridder
  • Rudnyі
  • Saikhin
  • Saran
  • Sarkand
  • Saryagash
  • Sarykol
  • Saryozek
  • Satpayev
  • Saumalkol
  • Semey
  • Sergeyevka
  • Stepnogorsk
  • T.Rysskulov
  • Taiynsha
  • Talgar
  • Taldykorgan
  • Talshik
  • Taraz
  • Tassqala
  • Tekeli
  • Temirbek Zhurgenov
  • Temirlan
  • Temirtau
  • Terenkol
  • Terenozek
  • Tobyl
  • Torgai
  • Toretam
  • Turkestan
  • Uzynkol
  • Uzynagash
  • Ulken Naryn
  • Uralsk
  • Urzhar
  • Ust-Kamenogorsk
  • Usharal
  • Ushtobe
  • Fyodorovka
  • Fort-Shevchenko
  • Khromtau
  • Chapayevo
  • Shyngyrlau
  • Chunja
  • Shalkar
  • Sharbaqty
  • Shardara
  • Shauildir
  • Shakhtinsk
  • Shayan
  • Shelek
  • Shemonikha
  • Shetpe
  • Shiyeli
  • Sholaqqorgan
  • Shortandy
  • Shu
  • Shubarkuduk
  • Shymkent
  • Schuchinsk
  • Ekibastuz
About Fund

BOARD OF DIRECTORS AND COMMITTEES

BOARD OF DIRECTORS


The Board of Directors is the governing body of UAPF JSC, carrying out general management of the Fund's activities. He is responsible for ensuring the implementation of the interests of the Shareholder and contributors (recipients), establishing the principles and norms of the Fund's activities, monitoring the activities of the Fund's Management Board and ensuring the compliance of the Fund's activities with the goals of its creation. In its activities, the Board of Directors is guided by the legislation of the Republic of Kazakhstan, the Charter, the Code, these Regulations and other internal documents of the Fund.


ТУТУШКИН
    

Chairman of the Board of Directors of UAPF JSC

Deputy Chairman of the National Bank of the Republic of Kazakhstan - Head of the Permanent Representative Office of the National Bank in Almaty

Date of birth: December 19, 1976

Citizenship: Republic of Kazakhstan

Date of election to the Board of Directors, status and functions of a member of the Board of Directors

On April 28, 2022, he was elected to the Board of Directors as a representative of the National Bank of the Republic of Kazakhstan (re-elected on June 29, 2023).

On May 17, 2022, he was elected as the Chairman of the Board of Directors of UAPF JSC (re-elected on August 08, 2023).

Performs the functions of the Chairman of the Board of Directors in accordance with the legislation of the Republic of Kazakhstan, the Charter, the Regulations on the Board of Directors and other internal documents of UAPF JSC.

      

Education:

In 1997 he graduated from the Al-Farabi Kazakh State National University with a degree in Economics and Management (Bachelor).

In 1999 he graduated from the Al-Farabi Kazakh State National University with a degree in Macro-Microeconomics and Mathematical Modeling (Master of Economics).

In 2014 he graduated from the Moscow State University named after M.V. Lomonosov, specialty - Executive management.

Work experience:

Tutushkin V.A. started in May 1998 as an economist at the Economic Research Department of the Research and Statistics Department of the National Bank of the Republic of Kazakhstan.

From July 1998 to December 2010 - Economist, Leading Analyst, Chief Analyst, Head of Department, Head of Department, Deputy Director of the Research and Statistics Department of the National Bank of the Republic of Kazakhstan.

From December 2010 to May 2011 - Head of the Financial Stability Department of the National Bank of the Republic of Kazakhstan.

From May 2011 to June 2014 - Deputy Director of the Financial Stability Department of the National Bank of the Republic of Kazakhstan.

From June 2014 to November 2014 - Deputy Director of the Financial Stability and Risk Management Department of the National Bank of the Republic of Kazakhstan.

From November 2014 to December 2015 - Director of the Financial Stability and Risk Management Department of the National Bank of the Republic of Kazakhstan.

From December 2015 to February 2016 - Director of the Research and Strategic Analysis Department of the National Bank of the Republic of Kazakhstan.

From February 2016 to May 2019 - Director of the Research and Statistics Department of the National Bank of the Republic of Kazakhstan.

From May 2019 to June 2020 - Director of the Monetary Policy Department of the National Bank of the Republic of Kazakhstan.

From June 2020 to March 2022 - Director of the Department for Interaction with the Financial Market of the Permanent Representative Office of the National Bank of the Republic of Kazakhstan in Almaty.

On March 11, 2022, by Order of the President of the Republic of Kazakhstan No. 285, he was appointed Deputy Chairman of the National Bank of the Republic of Kazakhstan.

On March 14, 2022, by order of the Chairman of the National Bank of the Republic of Kazakhstan, he was appointed Deputy Chairman of the National Bank of the Republic of Kazakhstan - Head of the Permanent Representative Office of the National Bank of the Republic of Kazakhstan in Almaty.

Other positions held:

Chairman of the Board of Directors of Kazakhstan Sustainability Fund JSC.

Member of the Board of Directors of State Credit Bureau JSC, Kazakhstan Deposit Guarantee Fund JSC.

photo
    

Member of the Board of Directors of UAPF JSC

Vice Minister of Labor and Social Protection of the Population of the Republic of Kazakhstan 
Date of birth: October 18, 1978

Citizenship: Republic of Kazakhstan

Date of election to the Board of Directors, status and functions of a member of the Board of Directors

On June 29, 2023, she was elected to the Board of Directors of UAPF JSC.

Performs the functions of a member of the Board of Directors in accordance with the legislation of the Republic of Kazakhstan, the Charter, the Regulations on the Board of Directors and other internal documents of UAPF JSC.

She is a member of the Strategic Planning Committee of the Board of Directors of UAPF JSC.

      

Education:

In 2000 she graduated from Akmola Agrarian University named after S. Seifullin with a degree in Accounting and Audit.

In 2003 she graduated from the Kazakh Humanitarian Law University with a degree in Jurisprudence.

Work experience:

She began her career in 2001 as an acting leading specialist of the Department of Social Security of the Ministry of Labor and Social Protection of the Population of the Republic of Kazakhstan.

In 2001-2005, she worked in the structure of the Ministry of Labor and Social Protection of the Population of the Republic of Kazakhstan as the head of a department, head of the department for pensions and social insurance.

In 2005-2018, she held senior positions at JSC Life Insurance Company State Annuity Company.

In 2018-2020 - Inspector of the Department of Internal Policy of the Administration of the President of the Republic of Kazakhstan - Head of the Secretariat of the National Commission on Women's Affairs and Family and Demographic Policy.

From November 2020 to June 2022, she was the head of the sector of the Internal Policy Department of the Administration of the President of the Republic of Kazakhstan - the head of the Secretariat of the National Commission on Women's Affairs and Family and Demographic Policy under the President.

From June 2022 to the present, he has been the Vice Minister of Labor and Social Protection of the Population of the Republic of Kazakhstan.

      

ТАШЕНЕВ
     Member of the Board of Directors of UAPF JSC
Chairman of the State Property and Privatization Committee of the Ministry of Finance of the Republic of Kazakhstan
Date of birth: October 19, 1977

Citizenship: Republic of Kazakhstan

Date of election to the Board of Directors, status and functions of a member of the Board of Directors

On November 29, 2018, he was elected to the Board of Directors of UAPF JSC as a representative of the sole shareholder (re-elected on July 20, 2020, on June 29, 2023).

Performs the functions of a member of the Board of Directors in accordance with the legislation of the Republic of Kazakhstan, the Charter, the Regulations on the Board of Directors and other internal documents of UAPF JSC.

      

Education:

In 1999 he graduated from the Kazakh State Academy of Architecture and Construction, qualification in the specialty - engineer-economist.

In 2002, he graduated from the Kazakh Humanitarian and Law University, qualified as a lawyer.

Work experience:

He began his career in 1999 as a leading specialist of the Ministry of Finance of the Republic of Kazakhstan.

From 2002 to 2004, he worked as Deputy Head of Department, Head of the Department for Analysis of State Borrowing and Lending of the Department for Planning State Borrowing and Lending, in 2004 - 2006 - Deputy Director of the Department for Investment Policy and Planning of the Ministry of Economy and Budget Planning of the Republic of Kazakhstan.

From 2006 to 2008, he served as Deputy Chairman of the State Property and Privatization Committee of the Ministry of Finance of the Republic of Kazakhstan.

In 2008-2013, he headed a number of departments of the Ministry of Finance of the Republic of Kazakhstan.

From 2013 to 2018, he held the position of Chairman of the Management Board of JSC Rehabilitation and Asset Management Company.

Since October 17, 2018, he has been the Chairman of the State Property and Privatization Committee of the Ministry of Finance of the Republic of Kazakhstan.

Other positions held:

Member of the Board of Directors of the Fund for Problem Loans JSC, AR Agency Khabar, Government for Citizens JSC, Social Medical Insurance Fund NJSC.

ЕЛЕМЕСОВ
     Member of the Board of Directors – Independent Director, UAPF JSC
Date of birth: October 17, 1968
Citizenship: Republic of Kazakhstan
Date of election to the Board of Directors, status and functions of a member of the Board of Directors:

On July 2, 2019, he was elected to the Board of Directors of UAPF JSC as an independent director (re-elected on July 20, 2020, on June 29, 2023).

Performs the functions of a member of the Board of Directors - Independent Director in accordance with the legislation of the Republic of Kazakhstan, the Charter, the Regulations on the Board of Directors and other internal documents of UAPF JSC.

He is the Chairman of the Audit Committee of the Board of Directors of UAPF JSC and a member of the HR, Remuneration and Social Issues Committee of the Board of Directors of UAPF JSC.

Complies with the requirements established by the Laws of the Republic of Kazakhstan On Joint Stock Companies, On Pension Provision in the Republic of Kazakhstan and other legal acts of the Republic of Kazakhstan, to hold the position of an independent director of UAPF JSC.

     

Education:

In 1990 he graduated from Moscow State University named after M.V. Lomonosov with a degree in Political Economy, in 1994 - a master's degree from Washington University in St. Louis with a degree in Business Administration.

Work experience:

Yelemesov A.R. started in 1990 in Kazakhintorg RO as an economist.

From August 1991 to August 1992, he held the position of Deputy General Director of the Representative Office of Corus International Co LTD.

In the period from 1994 to 1996 he worked at Kazkommertsbank JSC.

From April 1996 to August 1998, he held the positions of Deputy Chairman of the Board of Bank Caspian JSC, Bank TuranAlem JSC, Halyk Savings Bank of Kazakhstan JSC.

From August 1998 to February 2004 - Vice President, President in the investment company DB Securities (Kazakhstan) JSC, a subsidiary of the German Deutsche Bank.

From February 2004 to February 2006, he held the position of Deputy Chairman of the National Bank of the Republic of Kazakhstan.

From February to November 2006 - Vice Minister of Finance of the Republic of Kazakhstan.

In 2000–2003, 2007 was a member of the Board of Directors of Kazakhstan Stock Exchange JSC.

From December 2006 to April 2008, he held the positions of Deputy Chairman of the Board, Advisor to the Chairman of the Board, member of the Board of Directors of Halyk Bank of Kazakhstan JSC.

From June 2008 to November 2013 - Advisor to the Chairman of the Management Board, Chairman of the Board of Directors of Troika Dialog Kazakhstan JSC.

In the period from September 2013 to June 2016 - Chairman of the Financial Sector Committee of the Presidium of Atameken NCE.

From June 2014 to April 2016 - Chairman of the Board of Directors of the Association of Financiers of Kazakhstan.

2014–2016 – member of the Board of Directors - Independent Director in Unified Accumulative Pension Fund JSC, JSC Unified Securities Registrar.

2016-2018 - Independent Director on the Board of Directors of National Managing Holding KazAgro JSC.

2017-2018 - member of the Board of Directors - independent director in Kazkommertsbank JSC.

2018-2021 - Independent Director in the Board of Directors of Damu IDF JSC.

2019-2022 - member of the Board of Directors - independent director in Kazakhstan Mortgage Company JSC.

From September 2019 to the present - Head of the branch of the Analytical Credit Rating Agency ACRA at the Astana International Financial Center (AIFC).

Other positions held:

From July 2016 to the present - Member of the Board of Directors - Independent Director of SkyBridge Invest JSC.

From 2021 to the present - Member of the Board of Directors - Independent Director of Kazakhstan Stock Exchange JSC.

From 2021 to the present - Member of the Board of Directors - Independent Director of Samanea Limited

From May 2020 to the present - Member of the Board of Directors - Independent Director at Bereke Bank JSC (formerly SB Sberbank of Russia JSC).

ПРАСАД
    

Member of the Board of Directors – Independent Director of UAPF JSC

Date of birth: August 13, 1968

Citizenship: Canada

Date of election to the Board of Directors, status and functions of a member of the Board of Directors:

On July 20, 2020, he was elected to the Board of Directors of UAPF JSC as an independent director (re-elected on June 29, 2023).

Performs the functions of a member of the Board of Directors – an independent director in accordance with the legislation of the Republic of Kazakhstan, the Charter, the Regulations on the Board of Directors and other internal documents of UAPF JSC.

He is a member of the Audit Committee of the Board of Directors of UAPF JSC and the Committee of the Board of Directors of UAPF JSC on Personnel, Remuneration and Social Issues.  He is also the Chairman of the Strategic Planning Committee of the Board of Directors of UAPF JSC.

Complies with the requirements established by the Laws of the Republic of Kazakhstan "On Joint Stock Companies", "On Pension provision in the Republic of Kazakhstan" and other legal acts of the Republic of Kazakhstan, for holding the position of independent Director of UAPF JSC.

      

Education:

He graduated from the University of Pune (India) in 1989. He has a bachelor's degree in industrial engineering.

In 1992, he graduated with honors from the University of Toronto (Canada), qualification - Master of Engineering.

In 2003, he graduated from Harvard University (USA) with a degree in Economics and Stock Markets, qualification - Master of Administration.

Work experience:

Prasad Bhamre started his career in 1993 as a financial consultant for Imperial Oil Ltd (Canada).

1998 - 2003 – Chief Consultant of PricewaterhouseCoopers (USA).

2004 - 2007 - Advisor to the General Director of JSC "Center for Marketing and Analytical Research".

2007 - 2010 – President of JSC "Kun Renewables".

2011 - 2013 – Managing Director of JSC "SWF Samruk-Kazyna".

2013 – 2018 - Advisor to the President of JSC "NC "KTZ".

2015 – 2018 – Independent Director of JSC "Capital Bank Kazakhstan".

Other positions held:

From 2019 to the present:

- Independent Director at the Astana International Financial Center (AIFC);

- Independent Director, member of the Investment Committee in the Private Company "Kazakhstan Investment Development Fund (KIDF) Management Company" LTD.

АРИФХАНОВ
         

Member of the Board of Directors – Independent Director, UAPF JSC

Date of birth: November 28, 1974

Citizenship: Republic of Kazakhstan

Date of election to the Board of Directors, status and functions of a member of the Board of Directors: 

On July 15, 2022, he was elected to the Board of Directors of UAPF JSC as an independent director (re-elected on June 29, 2023).

Performs the functions of a member of the Board of Directors - an independent director in accordance with the legislation of the Republic of Kazakhstan, the Charter, the Regulations on the Board of Directors and other internal documents of UAPF JSC.

He is a member of the Audit Committee of the Board of Directors of UAPF JSC, the HR, Remuneration and Social Issues Committee of the Board of Directors of UAPF JSC and the Strategic Planning Committee of the Board of Directors of UAPF JSC.

Complies with the requirements established by the Laws of the Republic of Kazakhstan On Joint Stock Companies, On Pension Provision in the Republic of Kazakhstan and other legal acts of the Republic of Kazakhstan, to hold the position of an independent director of UAPF JSC.


          

Education:

In 1995 he graduated from the Kazakh State Academy of Management, qualification - economist.

In 2000 he graduated from the Diplomatic Academy of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan, qualification - a specialist in the field of international relations.

In 2008 he graduated from Columbia University with a Master's degree in Economic Policy Management, qualification - Master of Business Administration.

In 2016, he graduated from the London Business School with a Master of Business Administration qualification.

Work experience:

Arifkhanov A.A. started in 1995 as a specialist in foreign exchange transactions of the Branch of KRAMDS-Bank of the Soviet district of Almaty.

1996-2004 - controller-auditor, chief specialist, head of department, head of department, deputy director of the department of the Ministry of Finance of the Republic of Kazakhstan.

2004-2006 - Vice Minister of Finance of the Republic of Kazakhstan.

2004-2007 - Chairman of the Board of Directors of Rehabilitation Fund JSC.

2004-2006 - Chairman of the Board of Directors of Housing Construction Savings Bank of Kazakhstan JSC, Kazakhstan Mortgage Company JSC.

In 2006 - Deputy Head of the Office of the Prime Minister of the Republic of Kazakhstan.

2006-2007 - Vice Minister of Labor and Social Protection of the Population of the Republic of Kazakhstan.

In 2009 - Advisor to the Prime Minister of the Republic of Kazakhstan.

2009 - 2010 - Deputy Chairman of the Agency of the Republic of Kazakhstan for Informatization and Communications.

2009 - 2010 - Member of the Board of Directors of Kazpost JSC.

2010 - 2011 - Managing Director of Kazakhtelecom JSC.

From May 2011 to August 2015 - Deputy Chairman of the Board of the Kazatomprom NAC JSC.

From November 2015 to January 2017 - Vice Minister of the National Economy of the Republic of Kazakhstan.

From January to December 2017 - Deputy Chairman of the Board of Baiterek NMH JSC.

From December 2017 to February 2022 - Chairman of the Board of Baiterek NMH JSC.

2017 - 2019 - Member of the Board of Directors of Damu Entrepreneurship Development Fund JSC.

2017 - 2020 - Member of the Board of Directors, Chairman of the Board of Directors of Housing Construction Savings Bank of Kazakhstan JSC.

2017 - 2022 - Member of the Board of Directors of Kazexport Garant JSC.

2017 - 2018 - Chairman of the Board of Directors of Kazakhstan Mortgage Company JSC.

2021 - 2022 - Chairman of the Board of Directors of Kazakhstan Housing Company JSC.

2021 - 2022 - Member of the Board of Directors, Chairman of the Board of Directors of the Development Bank of Kazakhstan JSC.

ХАЙРУЛЛАЕВ
    

Member of the Board of Directors - Independent Director of UAPF JSC

Date of birth: May 03, 1972

Citizenship: Republic of Kazakhstan

Date of election to the Board of Directors, status and functions of a member of the Board of Directors

On July 15, 2022, he was elected to the Board of Directors of UAPF JSC as an independent director (re-elected on June 29, 2023).

Performs the functions of a member of the Board of Directors - an independent director in accordance with the legislation of the Republic of Kazakhstan, the Charter, the Regulations on the Board of Directors and other internal documents of UAPF JSC.

He is the Chairman of the HR, Remuneration and Social Issues Committee of the Board of Directors of UAPF JSC and a member of the Audit Committee of the Board of Directors of UAPF JSC.

Complies with the requirements established by the Laws of the Republic of Kazakhstan On Joint Stock Companies, On Pension Provision in the Republic of Kazakhstan and other legal acts of the Republic of Kazakhstan, to hold the position of an independent director of UAPF JSC.

      

Education:

In 1993 he graduated from Novosibirsk State University with a degree in Mathematics, Applied Mathematics.

In 2008 he graduated from the International Academy of Business with a degree in Management (Master).

In 2008 he graduated from the Maastricht School of Management, qualification - Master of Business Administration (MBA)

Work experience:

Khairullaev R.Kh. started in 1993 as a manager of the Republican Foreign Economic Association "Kazakhstanimpeks" (Kazakhstanimpeks State Foreign Trade Company).

1994 - 1997 - head of the currency and financial department, financial director of the State Foreign Trade Company "Kazakhstanimpeks".

1998 - 1999 - head of the commercial department of Firm Sonar LLP.

1999 - 2000 - Director of Continent LLP.

2000 - 2002 - General Director of EuroAsia Group LLP.

2002 - 2007 - Director of the Financial Department, Deputy Chairman of the Management Board for Finance and Economics, Vice President for Economics and Finance of Caspineft-TME JSC.

2007 - 2012 - General Director of MH INDUSTRY LLP.

2010 - 2016 - General Director, President of KazPetroDrilling LLP.

From January 2017 to August 2020, he held the position of Director of Intelligent Consulting Solutions LLP.

From September 2020 to July 2022, he worked as the President of KazPetroDrilling JSC.

КУРМАНОВ
    

Chairman of the Executive Board of UAPF JSC
Member of the Board of Directors of UAPF JSC

Date of birth: February 22, 1962

Citizenship: Republic of Kazakhstan

Date of election to the Board of Directors, status and functions of a member of the Board of Directors:

On May 31, 2019, he was elected to the Board of Directors of UAPF JSC as a representative of the executive body (re-elected on July 20, 2020, on June 29, 2023).

Performs the functions of a member of the Board of Directors in accordance with the legislation of the Republic of Kazakhstan, the Charter, the Regulations on the Board of Directors and other internal documents of UAPF JSC.

He is a member of the HR, Remuneration and Social Issues Committee of the Board of Directors of UAPF JSC and the Strategic Planning Committee of the Board of Directors of UAPF JSC.

      

Education:

In 1985 he graduated from the Kazakh State University named after. CM. Kirov (Almaty city) with a degree in physics.

In 1996 he defended his dissertation at the Joint Institute for Nuclear Research (Dubna, Russian Federation), academic degree - Candidate of Physical and Mathematical Sciences, specialty - nuclear and elementary particle physics.

In 1996 he graduated from the Institute of Economics, Management and Law (Moscow, Russian Federation) with a degree in economics (specialization - banking).

In 2017, he graduated from Oxford University (Oxford, UK) with a diploma under the business school program.

Work experience:

Kurmanov Zh.B. started in 1985 at the Institute of Nuclear Physics of the Academy of Sciences of the Kazakh SSR as an engineer.

In 1988-1996 he worked at the Joint Institute for Nuclear Research.

In 1994-1995, he conducted research in theoretical nuclear physics at the University of Pennsylvania (USA).

In 1996 he received the degree of Candidate of Physical and Mathematical Sciences.

Since 1996 he has been working in the financial market of the Republic of Kazakhstan.

From December 1999 to July 2002, he held senior positions in the Department of Insurance Supervision and the Department of Banking and Insurance Supervision of the National Bank of the Republic of Kazakhstan.

From August 2002 to February 2007, he worked as General Director, Deputy General Director of GNPF Accumulative Pension Fund JSC.

From 2007 to January 2016, he was a member of the board of directors of a number of financial and infrastructure organizations in the banking and insurance sectors, in the securities market. From June 2010 - Member of the Board of Directors and from May 2015 to March 2019 - Chairman of the Board of Directors of Kazakhstan Stock Exchange JSC.

From February 2016 to September 2017, he headed the Insurance Supervision Department, the Department for Regulation of Non-Banking Financial Organizations of the National Bank of the Republic of Kazakhstan.

From September 2017 to March 2019, he worked as Deputy Chairman of the National Bank of the Republic of Kazakhstan.



BOARD OF DIRECTORS COMMITTEES


JSC "UAPF" has formed three committees of the Board of Directors. The Committees of the Board of Directors of the Fund are consulting and advisory bodies that carry out their activities in accordance with the decisions of the Board of Directors and their work plans (if any), approved by the decisions of the Committees.

The main objectives of Strategic Planning Committee are: preparation proposals, recommendations and conclusions on the development of priority areas, strategic goals and improving the efficiency of the Fund. Improving corporate governance in the Fund by developing proposals based on the results of consideration of issues presented at meetings of the Strategic Planning Committee.

The main objectives of the of the Audit Committee are : independent, objective assessment of the adequacy and effectiveness of risk management systems, internal control and corporate governance in all aspects of the Fund's activities. Control over the independence of external and internal audit. Improvement of corporate governance in the Fund by developing proposals based on the results of consideration of issues presented at the meetings of the Committee.

The main purpose HR, Remuneration and Social Affairs Committee is: development and presentation of recommendations to the Board of Directors of the Fund on the development of priority areas in the field of personnel and remuneration of members of the Board of Directors and the Management Board of the Fund, social issues.



008.png Composition of the Audit Committee of the Board of Directors ▼

Askar R. Yelemessov – Independent Director, Chairman of the Committee;
Aidar A. Arifkhanov – Independent Director, member of the Committee;
Prasad Bhamre – Independent Director, member of the Committee;
Rakhmet Kh. Khairullayev – Independent Director, member of the Committee.

008.png Composition of the Committee of the Board of Directors for HR, Remuneration and Social Issues ▼

Rakhmet Kh. Khairullayev – Independent Director, Chairman of the Committee;
Aidar A. Arifkhanov – Independent Director, member of the Committee;
Askar R. Yelemessov – Independent Director, member of the Committee;
Prasad Bhamre – Independent Director, member of the Committee;
Zhanat B. Kurmanov – member of the Board of Directors, member of the Committee.

008.png Composition of the Strategic Planning Committee of the Board of Directors ▼

Prasad Bhamre – Independent Director, Chairman of the Committee;
Aidar A. Arifkhanov – Independent Director, member of the Committee;
Zhanat B. Kurmanov – member of the Board of Directors, member of the Committee;
Nazgul Y. Sagindykova – member of the Board of Directors, member of the Committee;
Batyrkhan M. Iralimov – expert, member of the Committee;
Maria Zh. Khadzhieva – expert, member of the Committee;
Bakhyt S. Kalikenova – expert, member of the Committee (with the right to participate in voting in the absence of Committee member N.Y. Sagindykova);
Aidyn B. Dauletbak – expert, member of the Committee (with the right to participate in voting in the absence of Committee member M.Zh. Khadzhieva.).



Corporate Secretary of the UAPF JSC: Aigul A. Kossakova
E-mail: a.kossakova@enpf.kz